Welcome To Expertio Coffee
The Official Caffé Mauro Partner in The Baltic States
 

KAVOS KULTŪRA

Kavos augalas, žalias ir purus, auga atogrąžų zonose, kur visus metus gausiai lyja, o vidutinė temperatūra svyruoja nuo 18 iki 24 °C. Tai amžinai žaliuojantis krūminis Rubiaceae šeimos narys. Yra daug skirtingų rūšių, tačiau labiausiai auginamos ir parduodamos yra „Coffea Arabica“ ir „Coffea Canephora“, žinomos kaip kava „Robusta“. Kiekviena rūšis duoda skirtingų savybių vaisių. Daugiau nei du trečdaliai pasaulio kavos yra „Arabika“ kokybės. Šios pupelės yra plokštesnės ir turi S formos pjūvį. Iš jų gaunama kava yra labai aromatinga ir turinti mažą kofeino kiekį. „Robusta“ kava, vietoj to, yra labai atsparus augalas, kuris duoda neutralesnio ir stipraus skonio kavos rūšį. Jo pupelės yra apvalesnės ir turi tiesųjį pjūvį. Kiekvienam augalui reikia maždaug trejų metų, kad jis galėtų duoti savo pirmųjų vaisių, panašių į vyšnias. Kiekvienas augalas, gerai užaugęs, duoda iki 6 kg uogų per metus, lygus daugiau ar mažiau 2 kg pupelių. Vaisiams reikia apie 6 mėnesius, kad pereitų nuo pradinės neprinokusios žalios spalvos iki būdingos tamsiai raudonos spalvos. 



Kai vaisiai sunoksta, yra du galimi derliaus nuėmimo būdai. Skynimas susideda iš rankinio prinokusių vaisių atrinkimo, pupelė paskui pupelės. Tai yra pats brangiausias metodas, kuris vis dėlto užtikrina aukščiausios kokybės ir vienarūšiškumo derlių. Atvirkščiai, nuplikymo metodu vaisiai iš šakų ištraukiami rankiniu būdu arba su mašinų pagalba. Tokiu būdu derliaus nuėmimo etapas yra greitesnis ir pigesnis, tačiau vaisiai ne visada bus vienodai sunokantys. Iš nuimtų vaisių išgaunama pupelė, iš kurios gaminamas gėrimas. Pupeles galima išgauti dviem skirtingais metodais, kurie skirtingai veikia kokybę. Sausas procesas yra labiausiai paplitęs ir naudojamas pirmiausia sausringo klimato zonose.
 


Vaisiai valomi ir džiovinami saulėje 2-3 savaites. Sėklos nulupamos mechaniškai, kad būtų pašalinti odelė ir minkštimas, ir tada perleidžiamos per sietą. Tokiu būdu gaunama kava paprastai vadinama natūralia kava ir jai būdingas didelis cukraus kiekis. Antrasis būdas, vadinamas šlapiuoju procesu, yra ilgesnis ir brangesnis, tačiau leidžia gauti sodresnio ir tolygesnio aromato kavą. Keletą ritinėlių dėka pašalinus minkštimą ir odelę, pupelės fermentuojasi su vandeniu, kad pašalinti minkštimo likučius, ir prieš išimant odelę džiovinamos. Galiausiai jos perleidžiamos per sietą. Ši kava vadinama „plauta kava“ ir yra mėlynai žalia arba tik žalia, atsižvelgiant į tai, ar veislė yra „Arabika“, ar „Robusta“.